Przejdź do treści głównej

Sieć Obywatelska Watchdog Polska: Dbamy o lepszą codzienność

autor(ka): Sieć Obywatelska Watchdog Polska
2016-10-24, 14:56
użytkownik
archiwalne
Czajniczek zaprojektowany przez Jana Kochańskiego (projektant) i Piotra Kodzisa (strażnik)
Codziennie próbujemy przekonać instytucje publiczne, że warto postawić na jawność, a obywateli, że warto pytać, bo tylko wtedy będziemy mieć wpływ na decyzje podejmowane przez władze. Chcąc dotrzeć z tym przekazem do jak najszerszego grona odbiorców, Sieć Obywatelska Watchdog Polska postanowiła stworzyć niecodzienną kampanię.

http://watchdogportal.pl/przedmioty/?tab=okamp

Czołowi polscy projektanci zgodzili się stworzyć dla nas serię przedmiotów nie do końca funkcjonalnych, „do poprawki”, żeby pokazać, jak ważne jest poprawianie rzeczywistości na co dzień.

Idea

Żyjemy coraz szybciej. W natłoku codziennych obowiązków często brakuje nam czasu na zatrzymanie się i refleksję nad tym, co w naszym otoczeniu – relacjach, lokalnej społeczności czy np. mieście – działa, jak działa i co możemy zrobić, aby działało lepiej.

Myślimy o tym zazwyczaj wtedy, gdy odczuwamy już negatywne konsekwencje braku wcześniejszego namysłu i działania. Często dopiero wtedy staje się dla nas oczywiste, że coś mogliśmy zrobić – poprawić, ulepszyć, zmienić.

W ramach kampanii “Dbamy o lepszą codzienność” zaprosiliśmy polskich projektantów do stworzenia serii przedmiotów codziennego użytku, które – poprzez swoje nieoptymalne działanie – inspirować będą do takiego namysłu na co dzień.

Katarzyna Batko-Tołuć, Członkini Zarządu Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Dbamy o lepszą codzienność

Czy nie do końca optymalnie działające przedmioty codziennego użytku mogą być piękne i przydatne? - Tak, jeśli stoi za nimi ważna idea i utalentowani polscy projektanci!

Sieć Obywatelska Watchdog Polska, w ramach kampanii społecznej ‘’Dbamy o lepszą codzienność”, zaproponowała Agnieszce Bar, Kamili Niedźwiedzkiej i Nikodemowi Szpunarowi ze Studia Szpunar, Janowi Kochańskiemu oraz Jakubowi Koźniewskiemu wyruszenie w podróż po kraju i poznanie tzw. watchdogów – osób, które lokalnie zmieniają na lepsze swoje otoczenie. W wyniku tych spotkań powstały niezwykłe, z założenia lekko nieoptymalnie działające, przedmioty codziennego użytku, które inspirują i przypominają, że w życiu każdej i każdego z nas są rzeczy, których nie warto pozostawiać swojemu biegowi.

Celem kampanii jest przedstawienie i popularyzacja idei oraz filozofii działań strażniczych (stałego zwracania uwagi na to, co wokół nas nie działa optymalnie) oraz promocja osób w nie zaangażowanych (tzw. strażników/watchdogów), czym od lat zajmuje się Sieć Obywatelska.

Zapraszamy do obejrzenia prototypów szklanki Agnieszki Bar, czajniczka Jana Kochanskiego i lustra Kamili Niedźwiedzkiej i Nikodema Szpunara ze Studia Szpunar oraz klawiatury projektu Jakuba Koźniewskiego, a pierwsze przedmioty zostaną wyprodukowane w krótkiej serii. Ich zakup będzie wspierać działalność statutową stowarzyszenia.

Więcej o kampanii:

www.watchdogportal.pl/przedmioty

Materiały filmowe

Zdjęcia i plakaty,logo do pobrania

Instagram

Kim jest watchdog/strażnik?

To osoba, która dostrzega, że coś w otaczającej rzeczywistości można poprawić i zależy to od władzy. Zaczyna zdobywać informacje, pyta innych i szuka odpowiedzi, jak być powinno, stara się, aby władza zmieniła swój sposób działania.

Organizatorem kampanii jest Sieć Obywatelska Watchdog Polska, która dba by ludzie wiedzieli, co robi władza. Uczy mieszkańców, że mogą pytać urzędy o to, dlaczego zlikwidowano szkołę, kto odpowiada za wycinkę drzew w dzielnicy. Udziela porad i chodzi do sądu w obronie prawa do informacji. Dzięki temu coraz więcej osób wie, że ma prawo pytać urzędy, te zaś wiedzą, że muszą odpowiadać.

Bohaterowie akcji

Piotr Kodzis (strażnik)

Jest informatykiem z Warszawy, który wyprowadził się na wieś, szukając spokoju i pięknych krajobrazów. Gdy kilka lat temu dowiedział się, że tuż obok jego domu ma wyrosnąć ferma wiatrowa, zaangażował się na stałe w sprawdzanie, co planują wójtowie i radni w jego powiecie. Dzięki niemu dowiadują się o tym też i inni mieszkańcy – Piotr informuje o tym w gazecie, którą sam założył. „Znad Marychy” dostępna jest w internecie oraz dociera do domu każdego mieszkańca w powiecie sejneńskim.

Jan Kochański (projektant)

Studiował na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP oraz na Politechnice w Mediolanie na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. W 2010 r. odbył staż w studiu projektowym Karima Rashida. Asystent w Pracowni Projektowania Mebla na macierzystej ASP. Zajmuje się projektowaniem przedmiotów codziennego użytku łączących wysokie walory estetyczne i funkcjonalne. Laureat m.in. Wallpaper* Design Awards 2014, Must Have, Young Creative Entrepreneur (British Council Poland).

Monika Bienias (strażniczka)

Zaczęła działać, ponieważ jej wieś, leżąca na uboczu gminy, miała nikłe szanse na jakiekolwiek inwestycje. Sprawdza jak podejmowane są decyzje dotyczące budowy dróg, wodociągu czy miejsc rozrywki dla mieszkańców. Monika publikuje nagrania z sesji i komisji rady gminy w Internecie. Wnioskuje do władz gminy o dokumenty istotne dla społeczności i współpracuje z lokalnymi mediami. Pokazuje, że mieszkańcy mogą wpływać na decyzje władz, i że prawo pozwala im decydować o części budżetu gminy.

Nikodem Szpunar, Kamila Niedzwiedzka (projektanci)

Ukończyli Wydział Wzornictwa Przemysłowego na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, studiowali również w National College of Art and Design w Dublinie. Działają wspólnie od 2013 roku. Pracują nad projektami skierowanymi do przemysłu ale również specjalnymi na indywidualne potrzeby. Laureaci kilku nagród w tym najważniejszej Make Me!. Ich projekty były prezentowane na międzynarodowych targach i festiwalach: Tent w Londynie, DMY w Berlinie czy Salone del Mobile w Mediolanie.

Wojciech Paszkowski (strażnik)

Był matematykiem pracującym na uczelni. Czterdzieści lat temu przeprowadził się z rodziną do Kotliny Kłodzkiej. Zauważa sprawy, których nie widzą inni – decyzje o zabudowie pozwalające na szpecenie górskiego krajobrazu, niezgodności w liczbie drzew nasadzanych w zamian za ich wycinki czy dowolność w naliczaniu radnym ich diet. Pomimo pracy przy prowadzeniu gospodarstwa agroturystycznego, jego dom jest zawsze pełen gości i od lat znajduje czas na działalność strażniczą.

Agnieszka Bar (projektantka)

Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Dyplom na kierunku Wzornictwo: Projektowanie szkła. Studiowała sztuki użytkowe na Academy of Fine Arts and Design w Bratysławie oraz w Technic University w Libercu. Specjalizuje się w szklanej materii. Projektuje krótkoseryjne przedmioty codziennego użytku, naczynia, oraz unikatowe obiekty refleksyjne do przestrzeni prywatnych i publicznych.

Małgorzata Łosiewicz i Robert Chomicki (strażnicy)

Socjolożka i informatyk, którzy od 6 lat współprowadzą w Słupsku Stowarzyszenie Rozwoju INSPIRACJE. Kiedy kilka lat temu zaczęli z mieszkańcami pierwsze działania mające na celu renowację jednego z najstarszych w mieście parków, okazało się, że jeżeli chce się skutecznie wprowadzać zmiany, trzeba być na bieżąco z tym, co dzieje się w samorządzie. Zaczęli angażować się w działania strażnicze i współpracować z lokalnymi władzami. Dziś prowadzą działania edukacyjne w tym zakresie i serwisy internetowe o pracy radnych.

Jakub Koźniewski (projektant)

Projektant i artysta nowych mediów. Współzałożyciel kolektywu panGenerator, w ramach którego tworzy pionierskie projekty na przecięciu sztuki, designu i nowych technologii. Współtworzone przez niego instalacje i obiekty pokazywane są na wystawach i festiwalach na całym świecie – Milan Design Week, Ars Electronica, DMY, NODE, Pause Fest Melbourne, WRO media art biennale, Łódź Design – oraz tworzone na zamówienie takich instytucji jak Muzeum Historii Żydów Polskich, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego czy NINA. Zdobywca Złotego Lwa w Cannes w kategorii design.


LOGO

Źródło: Sieć Obywatelska Watchdog Polska
Organizator:

Sieć Obywatelska - Watchdog Polska

Adres:

Ursynowska 22 lok. 2, 02-605 Warszawa, woj. mazowieckie

Tel.:

22 844 73 55

Faks:

22 207 24 09

Www:

http://www.siecobywatelska.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działania strażnicze
  • informacja publiczna
  • jawność
  • współpraca z administracją