Przejdź do treści głównej

Uczniowie z szansą na karierę naukową [relacja]

autor(ka): Fundacja Grupy Adamed
2016-10-13, 14:35
użytkownik
archiwalne
Program ADAMED SmartUP, zainicjowany przez Fundację Grupy Adamed, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych, objął laureatów nagrody głównej 1. edycji 10-miesięczną opieką edukacyjną. W trakcie wieloetapowej rekrutacji, spośród 5,5 tysiąca zgłoszeń, wyłoniono szczęśliwą dziesiątkę najbardziej zdolnych polskich uczniów.

Łącząc swój potencjał z ciężką pracą, otrzymali teraz unikalną szansę na zawalczenie o wyjątkowe stypendium naukowe.

Uroczyste rozstrzygnięcie 1. edycji programu ADAMED SmartUP odbyło się w październiku 2015 roku. – By znaleźć się wśród laureatów programu, młodzi pasjonaci nauki stawiali czoła zaskakującym zagadkom oraz nieoczekiwanym zwrotom akcji w internetowej grze naukowej, wzięli udział w teście wiedzy oraz spotkali się z Radą Naukową Programu podczas rozmów rekrutacyjnych. Co jest w tym wszystkim najcenniejsze to nagroda, nie kolejny puchar czy dyplom, lecz długoterminowa inwestycja w wiedzę, umiejętności i dalszy rozwój zainteresowań – mówi Anna Kosińska, Kierownik Programu ADAMED SmartUP.

50 najlepszych uczestników programu wyjechało na innowacyjny obóz naukowy, a z tej grupy – w oparciu o wyniki rekrutacji, zaangażowanie i osiągnięcia podczas zajęć, motywację do nauki i rozmowę ewaluacyjną – wybrano 10 laureatów nagrody głównej. To właśnie oni mieli możliwość korzystania z programu indywidualnych konsultacji edukacyjnych.

Współpracujący z Fundacją Grupy Adamed eksperci, którzy organizowali konsultacje, zadbali nie tylko o ich najwyższy poziom, ale przede wszystkim o prawdziwie indywidualny charakter. Zakres merytoryczny, forma i sposób naukowej pomocy zostały dopasowane do konkretnych potrzeb każdego ze zwycięzców programu.

Laureaci mieli możliwość otrzymać wsparcie w procesie rekrutacji na polskie i zagraniczne uczelnie wyższe, a także poznać systemy edukacyjne innych krajów. Michał Bączyk otrzymał pomoc w aplikacji na University of Cambridge w Wielkiej Brytanii i uczestniczył w kursie, który przygotował go do rozmowy kwalifikacyjnej, zakończonej sukcesem – od października będzie jednym ze studentów. Aleksandra Janowska była stażystką w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej i uczestniczką London International Youth Science Forum (LIYSF), naukowej konferencji dla studentów w Londynie. Oskar Grudziński i Marcin Bąk wyjechali na Oxbridge Preparation Weekend, czyli odbywające się w Anglii zajęcia przygotowawcze dla uczniów aspirujących do podjęcia studiów na uczelniach w Oxfordzie i Cambridge. Maksymilian Głowacki wziął udział w LIYSF i warsztatach naukowych w CERN – Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, natomiast Patrycja Paśniewska uczestniczyła w kursie językowym w Wielkiej Brytanii. Anna Sieńko, laureatka wielu konkursów przedmiotowych, mogła wziąć udział w Premed Projects, wyjeździe wakacyjnym organizowanym dla przyszłych pracowników medycyny.

Konsultacje, oprócz przygotowania praktycznego zapewniały także zdobycie wiedzy merytorycznej. Tomasz Białecki, w wolnym czasie konstruujący urządzenia elektroniczne, dokształcał się z zakresu fizyki, matematyki, informatyki i języka angielskiego. Wybrał się także na obóz Politechniki Warszawskiej. Bartosz Gąsiorkiewicz, obecnie student medycyny w Krakowie, odbył staż w centrum badawczo-rozwojowym Grupy Adamed. Ponadto uczestniczył w zajęciach w Zakładzie Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak sam przyznaje, zwykły tok edukacji nie zagwarantowałby mu takich możliwości na rozwój naukowy. Filipowi Krawczykowi opieka mentorska zapewniła zajęcia w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN, a także wykłady z biologii, chemii, matematyki, języka angielskiego. Potwierdził on, że wiedza przekazana mu w ramach konsultacji zmieniła jego podejście do obecnego systemu szkolnego, a przede wszystkim zdyskredytowała metodę uczenia się na pamięć.

Wszyscy zgodnie przyznają, że konsultacje były bardzo przydatne, pomogły im dalej rozwijać swoje zainteresowania i stawiać pierwsze, poważne kroki w kierunku imponującej naukowej kariery. Wiedza i edukacja są fundamentalnymi wartościami w życiu człowieka. Jeżeli te właśnie wartości rozwijamy, to nasza przyszłość też na tym dużo zyska – podsumował Filip Krawczyk.

Trwa właśnie rekrutacja do kolejnej, trzeciej już edycji programu. Jeśli pasjonujesz się naukami ścisłymi, a twoim marzeniem jest międzynarodowa kariera naukowa, podejmij wyzwanie już dziś!


Źródło: Fundacja Grupy Adamed
Organizator:

Fundacja Grupy Adamed

Adres:

Karowa 31a, 00-324 Warszawa, woj. mazowieckie

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • młodzież
  • nauka i technika