Przejdź do treści głównej

Kołobrzeg. Pełnomocnicy świętowali jubileusz forum [patronat ngo.pl] [relacja]

autor(ka): Magdalena Pieczyńska
2016-09-29, 09:58
użytkownik
archiwalne
Za nami X Jubileuszowe Zachodniopomorskie Forum Pełnomocników ds. NGO, które odbyło się w dniach 22-23 września 2016 r. w Kołobrzegu i zgromadziło liczną rzeszę pełnomocników. Patronat nad wydarzeniem objęli pani Elżbieta Rafalska Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pan Wojciech Kaczmarczyk Pełnomocnik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania i ngo.pl – portal dla organizacji pozarządowych.

Zachodniopomorskie Forum Pełnomocników ds. NGO to spotkanie urzędników, zajmujących się współpracą z organizacjami pozarządowymi ze wszystkich gmin i powiatów województwa zachodniopomorskiego. Pierwsza taka konferencja odbyła się w roku 2010 z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego, a jej celem była integracja osób zajmujących się w lokalnych samorządach współpracą ze stowarzyszeniami i fundacjami. Kolejne lata to współpraca z Pracownią Pozarządową. – Cieszę się, że Zachodniopomorskie Forum Pełnomocników ds. NGO stało się miejscem do dyskusji, wymiany doświadczeń i tworzenia przestrzeni dla dialogu obywatelskiego. Takie spotkania jak to w Kołobrzegu przyczyniają się do rozwoju modelowej współpracy na linii JST – NGO – mówił wicemarszałek Jarosław Rzepa. W roku bieżącym Zachodniopomorskie Forum Pełnomocników ds. NGO obchodziło swoje 5-lecie.

Wydarzenie miało bardzo uroczysty charakter i rozpoczęło się od podsumowania pięciu ostatnich lat działania forum. Magdalena Pieczyńska z Wydziału Współpracy Społecznej UM WZ oraz Łukasz Cieśliński z Pracowni Pozarządowej wspólnie podsumowali pięć lat współpracy, odnosząc się zarówno do zagadnień merytorycznych, zrealizowanych inicjatyw, jak również do nawiązanych sympatii, koleżeńskich relacji. Podczas forum odbyło się również uroczyste rozstrzygnięcie IV już edycji konkursu Marszałka Województwa pn. „Samorządowy Lider Współpracy z NGO 2016”. Liderzy w poszczególnej grupie jednostek samorządu terytorialnego otrzymali okolicznościowe statuetki, dyplomy oraz tytuł Samorządowego Lidera. Wszyscy Finaliści Konkursu otrzymali specjalne wyróżnienia w postaci dyplomu, potwierdzającego udział w finałowej części Konkursu.

Program tegorocznej konferencji to również dyskusja dotycząca roli pełnomocników w realizowanej współpracy międzysektorowej, do której zaproszono m.in. Katarzynę Szlońską Sekretarz Gminy Czaplinek, Joannę Glezman Pełnomocniczkę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi i Andrzeja Kowalczysa Pełnomocnika Marszałka Województwa Pomorskiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Dyskusji przysłuchiwał się Pan Wojciech Kaczmarczyk były już Pełnomocnik Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania, który podczas forum prezentował założenia Narodowego Programu Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Forum obfitowało w liczne warsztaty związane m.in. z tematyką obywatelską, inicjatywami lokalnymi czy wolontariatem. Była mowa o finansowych mechanizmach współpracy z NGO na przykładzie regrantingu, funduszu wkładów własnych, funduszy pożyczkowych w samorządach czy funduszy lokalnych oraz o nowym, obowiązującym od 3 września br. rozporządzeniu Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej dotyczące nowych wzorów wniosków o dotacje dla NGO na realizację zadań publicznych, umowy dotacyjnej i sprawozdania z realizacji.

W naszym jubileuszu udział wzięli również krajowi eksperci: Artur Gluziński doradca, specjalista ds. współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi, Łukasz Waszak ze Stowarzyszenia Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, trener i doradca z zakresu zarządzania organizacją, funduszy unijnych, prawnych aspektów funkcjonowania organizacji pozarządowych oraz Paweł Szczyrski, dyrektor Biura ds. Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Szczecin, specjalista w zakresie współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi.

Uroczyste Zachodniopomorskie Forum Pełnomocników ds. NGO to również podsumowanie działalności Zachodniopomorskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego II kadencji oraz poznanie nowo powołanych członków Rady III kadencji. Podczas forum możliwe było również zapoznanie się z założeniami akcji Fundacji im. Stefana Batorego Masz Głos, którą na terenie m.in. Pomorza Zachodniego koordynuje Anna Graczyk Osowska ze Stowarzyszenia POLITES ze Szczecina oraz o realizowanym na terenie naszego województwa projekcie Fundacji ROEFS pn. „Zachodniopomorskie samorządy z inicjatywą lokalną” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2014-2020, o wdrażaniu którego mówiła Agata Szewczyk.

Serdecznie dziękujemy pełnomocnikom za tak liczne przybycie, a prelegentom za możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczeń. Podziękowania kierujemy również do naszych patronów oraz wspierającego nas materiałami dydaktycznymi Stowarzyszenia Klon/Jawor oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji z Warszawy.

Podziękowania kierujemy również do naszego partnera – Pracowni Pozarządowej – za owocną współpracę. 5 lat "modelowej" współpracy za nami, kolejne wyzwania przed nami.

Zdjęcia w głównej mierze zawdzięczamy koleżance Monice Widockiej z Pracowni Pozarządowej.

Więcej zdjęć z forum dostępne jest tutaj


LOGO

Wydarzenie objęte patronatem medialnym portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl.

Źródło: Wydział Współpracy Społecznej UM WZ
Miejsce: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Korsarzy 34, 70-540 Szczecin, woj. zachodniopomorskie
Organizator:

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Adres:

Korsarzy 34, 70-540 Szczecin, woj. zachodniopomorskie

Tel.:

91 44 16 220/224

Faks:

91 44 16 231

E-mail:

mpieczynska@wzp.pl

Www:

http://www.wws.wzp.pl 

Organizator:

Pracownia Pozarządowa

Adres:

Dworcowa 2, 75-201 Koszalin, woj. zachodniopomorskie

Tel.:

94 340 35 23

Faks:

94 340 35 23

E-mail:

biuro@pracowniap.org.pl

Www:

http://www.pracowniap.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • inicjatywy oddolne
  • partnerstwo
  • współpraca z administracją