Przejdź do treści głównej

Wciąż podszywają się pod KRS. Organizacjo, nie daj się naciągnąć!

autor(ka): oprac. red. poradnik.ngo.pl
2017-05-16, 04:04
archiwalne
Grafika: Grzegorz Laszuk
Fundacja dostała pismo z informacją, że musi ponieść opłatę w związku ze zmianami, które ostatnio w niej zaszły, i które zgodnie z ustawowym obowiązkiem zgłosiła do sądu rejestrowego. Pismo tłumaczyło, że zmiany te pojawiają się w internecie i w związku z tym organizacja jest zobowiązana do poniesienia opłaty. W nagłówku pisma, jako nadawca widnieje… Krajowy Rejestr Sadowny.
Sądowy, Sądowny, a może Sadowny?

Sądowy od Sądownego czy Sadownego różnią się niewiele. Widząc w piśmie dwie ostatnie nazwy łatwo odnieść wrażenie, że pisze do nas Krajowy Rejestr SĄDOWY (czyli instytucja publiczna, wobec której większość organizacji ma określone obowiązki). Jeśli się jednak dobrze przyjrzeć, pod nazwą Krajowego Rejestru Sądownego lub Sadownego (używaną też w dalszej części pisma) jest jeszcze nazwa spółki i adres niebędący adresem siedziby któregokolwiek z sądów rejestrowych.

Uwaga! Jest to kolejny przykład nieuczciwej firmy, która świadcząc usługi informacyjne w internecie, próbuje zdobyć klientów podszywając się pod państwową instytucję i obowiązujące regulacje prawne.

Jak uniknąć niepotrzebnych kosztów

Nie dajmy się zwieść użytym w piśmie określeniom jak „nieprzekraczalny termin” czy „fakultatywna opłata”, wymienionym (licznym) podstawom prawnym i odesłaniom do regulaminów. Dobrze sprawdźmy, kto nadał korespondencję i kto się pod nią podpisał.

Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów warto też znać:

  • swoje obowiązki względem Krajowego Rejestry Sądowego (a nie Sądownego czy Sadownego!)
  • prawdziwe adresy sądów rejestrowych
  • prawdziwe wysokości opłat za różne czynności w KRS

zobacz w PORADNIK.NGO.PL

Baza KRS w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości

Oficjalna informacja – wyciągi z Krajowego Rejestru Sądowego dostępne są pod adresem:
https://bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewidencje/krajowy-rejestr-sadowy/

Inne bazy pod innymi adresami będą najczęściej przedsięwzięciami firm komercyjnych. Obecność organizacji pozarządowych w tych bazach nie jest jednak ich obowiązkiem, a tym bardziej organizacje nie są zobowiązane do ponoszenia opłat, kiedy zgodnie z prawem pojawiają się lub dokonają jakiejś zmiany w rejestrach sądowych.

Naciągacze aktywni od 2012 r.

Nasilenie się podobnego procederu odnotowaliśmy w portalu ngo.pl w 2012 r. Z upływem czasu koszty, na które nieuczciwe firmy starają się nabrać organizacje, rosną. w 2012 r. było to 200 zł. Obecnie cena wzrosła do 400-500 zł. W ubiegłym roku (wrzesień 2016) ostrzegaliśmy przed rejestrem „Sądownym”. Wiosna 2017 r. przyniosła nową odmianę rejestru - tym razem mamy „Sadowny".

Zobacz podobne wiadomości z 2012 r.


Poniżej zamieszczone ostrzeżenie ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości jest więc stale aktualne.

Ostrzeżenie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości ostrzega, że na rynku funkcjonują firmy komercyjne przesyłające przedsiębiorcom oferty dokonania wpisu do prowadzonych przez siebie rejestrów. Wpis taki ma charakter czysto informacyjny lub reklamowy. Wezwania do zapłaty nadsyłane przez różne podmioty należy traktować więc jako ofertę komercyjną niezwiązaną z Krajowym Rejestrem Sądowym. Nieuiszczenie opłaty nie wywołuje żadnych skutków prawnych w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zaleca się przedsiębiorcom rozwagę przed podejmowaniem współpracy z firmami oferującymi odpłatne wpisy do komercyjnych rejestrów.

https://bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewidencje/krajowy-rejestr-sadowy/

zobacz też:
Organizacjo, uważaj na fikcyjne rejestry! [infografika]
 


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.


Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 15 3

Skomentuj

KOMENTARZE

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • obowiązki
  • organizacje pozarządowe
  • prawo