Przejdź do treści głównej

Używany sprzęt IT. Czy to się opłaca? [wywiad]

autor(ka): Katarzyna Zwolak-Szwechowicz
2016-08-23, 14:06
użytkownik
archiwalne
Tona elektroodpadów. Uniknij tego i zregeneruj swój laptop / Creative Commons
Czy można odnowić laptop, drukarkę lub monitor? Ile to kosztuje? Czy się opłaca? Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego sprzętu? Czy organizacje pozarządowe mogą dostać go w okazyjnej cenie? Przeczytaj wywiad z pracowniczką firmy, która od lat regeneruje produkty IT, między innymi dla III sektora.

Katarzyna Zwolak-Szwechowicz: Czym zajmuje się firma EVK?

Katarzyna Chojnacka: – Jesteśmy polską, rodzinną firmą komputerową , która działa na rynku już 30 lat. Nasza firma daje „drugie życie” komputerom. To znaczy: pozyskujemy wycofywany z użycia sprzęt IT, testujemy, regenerujemy, instalujemy nowe oprogramowanie, obejmujemy gwarancją i dostarczamy w przyjaznej cenie do nowych użytkowników.

Komputery, które zamortyzowały się w dużej firmie, niekoniecznie muszą kończyć swój żywot jako elektrozłom. Staramy się uświadamiać zarówno firmy, od których pozyskujemy sprzęt, jak również naszych nabywców, że najlepszą formą recyklingu jest „ponowne użycie”.

Skąd pomysł na biznes?

K.Ch: – 17 lat temu pozyskaliśmy od naszego partnera pierwszą partię sprzętu, który miał pierwotnie trafić do utylizacji. Ku naszemu zaskoczeniu spotkaliśmy się z ogromnym zainteresowaniem ze strony niedofinansowanych w tamtych czasach placówek budżetowych, wielu firm oraz organizacji pozarządowych, które codziennie muszą liczyć każdą pozyskaną od darczyńców złotówkę.

Przez kolejne lata poszukiwaliśmy nowych dostawców i przekonywaliśmy duże firmy, aby nie utylizowały sprzętu, a pozwoliły nam dać mu drugie życie. Ponadto nawiązaliśmy owocną współpracę z wieloma partnerami, z którymi prowadzimy cykliczne akcje komputeryzacji dla polskich instytucji i organizacji (m.in. Microsoft, TechSoup, Związek Powiatów Polskich).

Skąd obecnie bierzecie sprzęt?

K.Ch: – Pozyskujemy sprzęt wyłącznie w dużych ilościach od firm leasingowych, korporacji, banków, dużych instytucji i firm obsługujących ten sprzęt. Wiele firm decyduje się wesprzeć naszą akcję, słysząc, że sprzęt ma trafić do III sektora, dzięki czemu możemy zaproponować go w najlepszych cenach. Jest to w 100% sprzęt w konfiguracji dla klientów biznesowych, który swoją jakością wykonania, użytych podzespołów i wydajnością zdecydowanie przewyższa modele sklepowe, dla użytkowników indywidualnych.

Jak wygląda proces regeneracji laptopa?

K.Ch: W pierwszej kolejności każdy komputer lub laptop poddajemy certyfikowanemu kasowaniu danych, aby przekazany nam sprzęt nie trafił do nowych nabywców z wrażliwymi danymi pierwotnych użytkowników.

W kolejnym etapie dokładnie sprzęt testujemy, aby poznać jego parametry, stan zużycia i funkcjonalność. Dopiero wówczas decydujemy, czy dany egzemplarz może trafić na rynek wtórny.

W przypadku jeżeli jego ogólny stan jest satysfakcjonujący, dokonujemy koniecznych napraw lub rekonfiguracji, uzupełniamy braki (np. klawisze, stopki), konserwujemy części mechaniczne, dokładnie czyścimy sprzęt przy użyciu specjalistycznej chemii, likwidujemy uszkodzenia mechaniczne.

Czy wgrywacie w niego oprogramowanie?

K.Ch: – Tak, w dalszej kolejności instalujemy system operacyjny Microsoft Windows wraz z najnowszymi sterownikami dla danego modelu oraz jeżeli dany egzemplarz ma trafić do organizacji III sektora, również Microsoft Office. Dodatkowo na dysku komputera tworzymy partycję do przywracania pierwotnego systemu, dzięki czemu nabywca sprzętu w łatwy sposób może dokonać reinstalacji oprogramowania w razie awarii.

Czy używany laptop jest gorszy niż nowy sprzęt?

K.Ch: – Staramy się, aby wizualnie sprzęt po regeneracji nie odbiegał od jego stanu po otwarciu fabrycznego pudełka. Oczywiście może posiadać drobne przetarcia lub małe ryski, ale nie przeszkadzają one w użytkowaniu.

Różnica w wydajności sprzętu nowego również nie odbiega znacząco od starszych modeli. Nawet 5-letni laptop doskonale obsługuje system operacyjny Windows 10 i pakiet Office, co pozwala na płynną pracę biurową, a odtwarzanie multimediów w dużej rozdzielczości nie stanowi dla takich maszyn większego problemu.

W ofercie posiadamy również poleasingowy sprzęt z nowoczesnymi procesorami Intel Core i5, dużą ilością RAM oraz nawet najnowszymi dyskami SSD, które pozwalają na bardzo szybkie uruchamianie systemu i natychmiastowy dostęp do zapisanych danych.

Jaki sprzęt IT prócz laptopów oferujecie organizacjom pozarządowym?

K.Ch: – W ofercie dla sektora NGO posiadamy kompletne, komputerowe zestawy stacjonarne z monitorami o wysokiej rozdzielczości i średnicy nawet do 30 cali. Ponadto staramy się na bieżąco dostarczać tablety, urządzenia drukujące oraz sieciowe.

W najbliższej przyszłości postaramy się, aby na w programie dotacji TechSoup – Technologie.org.pl znalazły się takie produkty, jak telefony stacjonarne, faksy, skanery, urządzenia serwerowe. Przyświeca nam idea, aby organizacje mogły pozyskać u nas całość sprzętu biurowego w najlepszej jakości i cenie.

Jaką gwarancję dajecie, że sprzęt nie „padnie” po pół roku?

K.Ch: – Awaryjność regenerowanego przez nas sprzętu jest znikoma. Każdy egzemplarz obejmujemy 12-miesięczną gwarancją. W przypadku jakiejkolwiek awarii nasze Centrum Serwisowe EVK stara się pomóc najpierw w drodze konsultacji telefonicznej lub e-mailowej, a jeżeli konieczna jest naprawa wysyłamy po sprzęt kuriera. Po dokonaniu czynności serwisowych (najczęściej jest to 1-3 dni roboczych, lecz nie dłużej nie 14 dni) jest on do użytkownika wysyłany pod wskazany adres. Cały proces odbywa się bez jakichkolwiek kosztów po stronie nabywcy. Ponadto cały czas dysponujemy częściami zamiennymi do wszystkich sprzedawanych przez nas modeli, dzięki czemu możemy przez następne lata służyć Państwu szybkim i niedrogim serwisem pogwarancyjnym.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu używanego laptopa?

K.Ch: – Kluczowymi elementami, na jakie należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego laptopa, jest pochodzenie sprzętu, legalność oprogramowania na nim zainstalowanego oraz długość gwarancji. Niewielu nabywców zdaje sobie sprawę, że sama nalepka licencyjna Windows nie wystarczy, aby legalnie móc przywrócić system operacyjny. Zdarza się, że nierzetelni sprzedawcy na portalach aukcyjnych oferują sprzęt w bardzo atrakcyjnych cenach z już zainstalowanym oprogramowaniem, które niekoniecznie spełnia wymogi stawiane przez firmę Microsoft. Należy pamiętać, że odpowiedzialność za użytkowanie nielegalnego oprogramowania spada na nabywcę.

Kupując komputer przez Technologie.org.pl mają Państwo pewność, że zainstalowany system Windows i pakiet biurowy Office jest w pełni legalny, gdyż firma EVK jest wieloletnim partnerem firmy Microsoft w zakresie instalacji oprogramowania dla zregenerowanych komputerów.

Dlaczego zdecydowaliście się na wsparcie III sektora?

K.Ch: – Organizacje pozarządowe borykają się od lat z ograniczonymi budżetami i nie zawsze mogą sobie pozwolić na zakup nowego sprzętu. Od pięciu lat wspólnie z TechSoup Polska staramy się przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu III sektora dostarczając nowoczesny, regenerowany sprzęt komputerowy w możliwie najlepszych cenach.

Gdzie organizacje mogą zamówić regenerowany sprzęt?

K.Ch: – Na stronie www.techsoup.pl można obejrzeć produkty oraz oprogramowanie, które w przystępnych dla organizacji cenach można zamówić poprzez program Technologie.org.pl, który od lat prowadzi TechSoup Polska. Polecam gorąco!


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.

Artykuł pochodzi z portalu www.techsoup.pl

Źródło: Fundacja TechSoup
Wyraź opinię 2 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • od kilku lat tylko używki ~marzena1984 26.06.2018, 01:03 My do organizacji do kilku lat kupujemy tylko sprzetypoleasingowe - laptopy, komputery stacjonarne, drukarki itd. Szukamy na EFL, aukcjach różnych, olx. Sprawdza się! ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie