Przejdź do treści głównej

XII Prezentacje WTZ. Była zabawa, działo się, działo... [relacja]

autor(ka): Katarzyna Łowicka
2016-06-22, 10:14
użytkownik
archiwalne
Organizowane przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Łazach XII Prezentacje WTZ były okazją do spotkania się osób niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej i Domów Pomocy Społecznej, reprezentujących województwa: łódzkie, małopolskie i śląskie.

Była zabawa… Działo się, działo…

Organizowane przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne XII Prezentacje WTZ były okazją do spotkania się osób niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej i Domów Pomocy Społecznej reprezentujących województwa: łódzkie, małopolskie i śląskie. Uczestników imprezy powitali przedstawiciele Zarządu CHSD, władz powiatowych i samorządowych. Występy artystyczne rozpoczęli gospodarze WTZ w Łazach przedstawieniem ” Cztery pory roku”, WTZ z Olkusza zaprezentowało układ taneczny do muzyki z filmu „Greace”, a WTZ w Będzinie układ z elementami tańca belgijskiego. DPS z Częstochowy przeniósł nas w klimat lat dwudziestych spektaklem „W starym kinie czyli perypetie miłosne pewnego Józka”, którego uzupełnieniem był występ WTZ w Kluczach „Lata 20-te, lata 30-te”. WTZ z Zawiercia poruszył publiczność inscenizacją „Dziewczyny” Bolesława Leśmiana, ogromne wrażenie na widowni wywarła nowa, barwna wersja „Skrzypka na dachu” w wykonaniu WTZ i DPS przy Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych „Nowa Zorza” w Łodzi. WTZ PSOUU z Chorzowa zaprezentował pokaz taneczny „Co mi w duszy gra”, pensjonariuszki DPS z Poraja zaśpiewały piosenki z lat 80 – tych „Stary, dobry rock”, zaś WTZ z Drzewicy porwał wszystkich do wspólnej zabawy swoją interpretacją piosenki zespołu Piersi „Bałcanica”. Placówki wystawiły również kiermasze z wyrobami rękodzielniczymi. Na XII Prezentacje przyjechały również warsztaty z Dąbrowy Górniczej, Wojsławic i Katowic, które sprawdziły się jako żywiołowa, roztańczona publiczność. Około 500 osób biorących udział w imprezie przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Oprócz obejrzenia twórczości niepełnosprawnych artystów organizatorzy zaoferowali dodatkowe atrakcje: zwiedzanie ruin zamku w Ogrodzieńcu, parku miniatur oraz grodu na górze Birów, możliwość wstępu do Parku Wodnego „Jura”, pokaz ratownictwa medycznego i malowanie twarzy. Na zakończenie wystąpił lokalny zespół „Kapela Jurajska”.Pomoc w opiece nad przyjeżdżającymi grupami zagwarantowali wolontariusze z Zespołu Szkół nr 1 w Łazach oraz Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Starosta Powiatu Zawierciańskiego Krzysztof Wrona i Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński. Wsparciem medialnym XII Prezentacje otoczyli: TVP Katowice, magazyn „Nasze sprawy” oraz miesięcznik Echa Łaz. Imprezę poprowadzili: redaktor Radia Katowice Gabriela Kaczyńska i student dziennikarstwa, bloger Dominik Łowicki.

Przedsięwzięcie nie doszłoby do skutku, gdyby nie wsparcie organizacyjne Miejskiego Ośrodka Kultury w Łazach, Gminy Łazy, zaangażowanie pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej i Centrum Integracji Społecznej z Łaz i Żerkowic.

Dzięki wsparciu sponsorów uczestnicy imprezy mieli zapewnione wyżywienie, nagrody rzeczowe dla grup oraz drobne upominki wykonane przez uczestników WTZ Łazy.

Składamy wielkie podziękowania dla:

Starostwa Powiatowego w Zawierciu i Spółdzielni Mieszkaniowej „Hutnik” za ufundowanie nagród głównych, Firmie Virtu za zapewnienie ciepłego posiłku Marketowi „Werda” S.C. Hurt – Detal W.Jachna, E.Jachna, M. Jachna, A. Żyła – Lewiatan Łazy, państwu Robak, J. Nowak – Piekarni Frania za wkład do bułek i drożdżówki, „Jurajskiej” za wodę.

Bezpłatne korzystanie z obiektów umożliwili Zamek Ogrodzieniec, Park Miniatur Ogrodzieniec – Jerzy Janoska, Marek Wnuk , Park Wodny Jura w Łazach.

Wsparcia finansowego i rzeczowego udzielili: Fundacja Przyjaciółka, Sławomir Kleszcz - My Center Studio kwiatowe „Akant”, Poczta Kwiatowa I.J. Janoska, Pizzeria „Na rynku”– Grzegorz Wałek, Iwona, Leszek Brewka „Meblopol” Z.P.H.U. S.C., Ula – Agroturystyka oraz rodzice i opiekunowie uczestników WTZ w Łazach.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne
Miejsce: Plac przy fontannie, ul. Kościuszki, 42-450 Łazy, woj. śląskie
Organizator:

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne

Adres:

Bolesławska 23, 32-310 Klucze, woj. małopolskie

Tel.:

32 673 02 10

E-mail:

wtz.lazy@gmail.com

Www:

http://www.wtz.lazy.pl/ 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • animacja
  • integracja społeczna
  • kultura
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • sztuka