Przejdź do treści głównej

Ugrupowania polityczne podpisały się pod Paktem dla mediów

autor(ka): Monika Banach
2016-06-22, 09:34
archiwalne
Fot. Monika Banach
We wtorek, 21 czerwca 2016 roku o godzinie 10.00 na Skwerze Wolnego Słowa przy ulicy Mysiej w Warszawie odbyło się podpisanie przez ugrupowania polityczne zobowiązania do realizacji założeń zawartych w Obywatelskim Pakcie na rzecz Mediów Publicznych.

Jest to drugi, po Pakcie dla Kultury, rodzaj umowy społecznej podpisanej między reprezentantami strony obywatelskiej oraz reprezentantami ugrupowań politycznych; stwierdzający, że media publiczne są przedmiotem szczególnej troski obywateli i odpowiedzialności władzy.

Prowadząca Beata Chmiel, reprezentująca inicjatorów Paktu przedstawiła ideę podpisania zobowiązania i przypomniała krótko historię zawiązania Paktu. Agnieszka Holland (Obywatele Kultury) przypomniała, że środowiska kultury zabiegały o nową ustawę medialną od czasu ostatniego Kongresu Kultury, kiedy został powołany Obywatelski Komitet Mediów Publicznych, a następnie złożony w sejmie obywatelski projekt ustawy medialnej. Agnieszka Holland mówiła: – Niezależnie od kontekstu politycznego ta sprawa jest coraz bardziej aktualna, ponieważ coraz trudniej znaleźć nam platformę, na której mogą porozumieć się różne siły społeczne, ludzie różnych poglądów, różnych wrażliwości, gdzie może funkcjonować informacja, która byłaby wiarygodna dla większości i gdzie może powstawać i gdzie może być prezentowana kultura narodowa i wysoka, i popularna, gdzie możemy się wszyscy wypowiedzieć, spotkać i porozumieć. Wierzę, że ten nasz dzisiejszy akt jest krokiem do rzeczywistej współpracy.

W imieniu strony społecznej – sygnatariuszy Obywatelskiego Paktu na rzecz Mediów Publicznych podpisały się pod zobowiązaniem Agnieszka Holland (Obywatele Kultury), Katarzyna Szafranowska (Obywatele Nauki) i Weronika Czyżewska-Waglowska (Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych).

W imieniu ugrupowań politycznych: Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska), Ryszard Petru (Nowoczesna), Marek Kossakowski (Partia Zieloni), Grzegorz Schetyna (Platforma Obywatelska), Władysław Kosiniak-Kamysz (Polskie Stronnictwo Ludowe).

Większość założeń Paktu poparła także partia Razem, ale nie podpisała się pod deklaracją. – Inicjatywę popieramy z zastrzeżeniem różnic, dotyczących mechanizmu finansowania mediów publicznych, w naszym programie postulujemy między innymi likwidację wpływów z reklam – powiedział Maciej Konieczny, członek zarządu Razem. Konieczny, podobnie jak parlamentarzyści z ugrupowania Kukiz'15, zgodził się z nami, że kształt mediów publicznych, jako wspólnego dobra, powinien być wypracowany w publicznej debacie i złożył deklarację pracy nad projektem obywatelskiej ustawy medialnej. Politycy Kukiz'15 w ostatniej chwili wycofali się z publicznego podpisania zobowiązania pod Paktem dla mediów, ale są otwarci na dalszą współpracę.

Reprezentanci partii i ugrupowań podpisując się wyrazili poparcie dla Obywatelskiego Paktu na rzecz Mediów Publicznych, sformułowanego przez przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego: organizacje pozarządowe i ruchy społeczne: „Popierając Pakt zobowiązujemy się do solidarnych, ponadpartyjnych działań na rzecz stworzenia w Polsce gwarancji prawnych dla rzetelnych, bezstronnych, obiektywnych mediów publicznych, wolnych od partyjnych, politycznych i komercyjnych zależności; mediów realizujących misję publiczną w duchu otwartości, odpowiedzialności oraz poszanowania różnorodności światopoglądowej i kulturowej”. W szczególności podpisując zobowiązali się do uczestnictwa w debatach i konsultacjach zmierzających do wypracowania projektu ustawy o mediach publicznych i do złożenia go w sejmie. Zobowiązanie rozpoczyna wspólne prace sygnatariuszy nad obywatelskim projektem nowej ustawy medialnej. Zobowiązanie jest otwarte dla wszystkich sił politycznych w Polsce.

Dodatkowe informacje:

http://www.mediapubliczne.org.pl

https://www.facebook.com/mediapubliczne

 


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Obywatelski Pakt na rzecz Mediów Publicznych
Miejsce: Warszawa
Organizator:

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych OFOP

Adres:

Strzelecka 3 lok. 12, 03-433 Warszawa, woj. mazowieckie

Tel.:

22 416 40 30

Www:

http://www.ofop.eu 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • demokracja
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • kultura i sztuka
  • media
  • państwo, polityka