Przejdź do treści głównej

Na Uniwersytecie Oxfordzkim zaplanowano tej wiosny szereg debat na temat Polski

autor(ka): Magda Oleś
2016-05-13, 16:34
użytkownik
archiwalne
W ramach Programu Studiów o Współczesnej Polsce odbędą się m.in.: konferencja organizowana przez „Kulturę Liberalną”, a także spotkania z Ryszardem Petru i Adrianem Zandbergiem

Tej wiosny w St. Antony’s College na Uniwersytecie Oxfordzkim, przy którym działa Program Studiów o Współczesnej Polsce, zapowiada się szczególnie intensywny kalendarz wydarzeń. Gośćmi serii spotkań poświęconych aktualnej sytuacji w Polsce, w których udział wzięli już m.in. Aleksander Smolar (Fundacja Batorego) czy Krzysztof Szczerski (KPRP) będą tym razem liderzy opozycji – Ryszard Petru (16 maja) oraz Adrian Zandberg (14 czerwca).

W dniach 31 VI – 1 VII na Oxfordzie odbędzie się z kolei szeroka międzynarodowa konferencja pod hasłem „Czy Polska rozliczyła swoją przeszłość?”, współorganizowana pod kierunkiem Karoliny Wigury przez „Kulturę Liberalną”.

W Program Studiów o Współczesnej Polsce, powołany w 2012 roku, zaangażowani są wybitni przedstawiciele świata nauki - m.in. Prof. Norman Davies, Prof. Jan Zielonka oraz Prof. Timothy Garton Ash. Studia, finansowane przez polską Fundację Noble i dr Leszka Czarneckiego, koncentrują się na historii współczesnej, poczynając od polskiej transformacji i przemian po ’89 roku, relacjach międzynarodowych oraz kwestiach społecznych.

PROGRAM WYBRANYCH WYDARZEŃ W MAJU I CZERWCU:

Pełen kalendarz: https://www.sant.ox.ac.uk/research-centres/programme-on-modern-poland/events

Spotkanie z Ryszardem Petru

Tytuł: Will liberal parties in Poland thrive?

Kiedy: Poniedziałek, 16 maja 2016 r. – godz. 20:00

Gdzie: Seminar Room, European Studies Centre, St Antony's College

Gość: Ryszard Petru (Modern Party, Poland)

Prowadzenie: Dr Karolina Wigura (St Antony’s College, University of Warsaw)

Spotkanie z Adrianem Zandbergiem i Jackiem Żakowskim

Tytuł: Does the Left have a future in Poland?

Kiedy: Wtorek, 14 czerwca 2016 r. – godz. 17:00

Gdzie: Seminar Room, European Studies Centre, St Antony's College

Goście: dr Adrian Zandberg (Razem Party, Poland) i Jacek Żakowski

Prowadzenie: TBC

Konferencja: Czy Polska rozliczyła swoją przeszłość?

St. Antony’s College, Program Studiów o Współczesnej Polsce na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz „Kultura Liberalna”, wspierane przez Oxford Noble Foundation, zapraszają na konferencję międzynarodową pt. „Dealing with a Difficult Past, Looking into the Future: Transitional Justice in Poland in a Comparative Perspective”. Jej gośćmi będą wybitni polscy i międzynarodowi uczeni, zajmujący się tematyką pamięci, w tym: Timothy Garton Ash, Adam Czarnota, Roman David, Magdalena Gawin, Jan Tomasz Gross, Kriszta Kovács, Jan Kubik, Jarosław Kuisz, Eva-Clarita Pettai, Aleks Szczerbiak, Ruti Teitel, Karolina Wigura, Jan Zielonka i inni.

Lustracja, teczki, zadośćuczynienie krzywdom, zbrodnie komunistyczne i nazistowskie, stosunki polsko-żydowskie, edukacja obywatelska, skrucha, przebaczenie, pojednanie, sprawiedliwość. Oto tylko kilka sformułowań powtarzanych wielokrotnie w ciągu blisko 27 lat demokratycznej Polski. Na tle innych znanych przypadków rozliczania z przeszłością – np. niemieckiego, japońskiego, południowoafrykańskiego – polski przypadek jest jednym z najbardziej skomplikowanych. Geopolityczne położenie Polski w XX stuleciu miało konsekwencje w postaci różnych traumatycznych wydarzeń: dwóch wojen światowych, zniszczeń dokonanych przez dwa reżimy totalitarne, masowych morderstw, długotrwałych skutków autorytaryzmu komunistycznego. Mieszkańcy tego kraju odgrywali różne role: ofiar, bohaterów, sprawców, biernych obserwatorów – które nierzadko przenikały się w ramach jednej biografii.

Czy Polska poradziła sobie ze swoją przeszłością? Jak polski przypadek wygląda na tle doświadczeń krajów, które mierzyły się z podobnymi wyzwaniami?

Kiedy: 31 maja – 1 czerwca 2016 r.

Gdzie: St. Antony’s College, Uniwersytet Oksfordzki

Streaming online: www.youtube.com/KulturaLiberalna

Fragmenty konferencji będą transmitowane online za pośrednictwem konta „Kultury Liberalnej” na portalu YouTube. Odbiorcy z Polski będą mieli możliwość zadawania panelistom pytań i komentowania ich wypowiedzi na profilu St. Antony’s College na Twitterze (@StAntsCollege), wpisując hashtag #difficultpast.

Dodatkowe informacje na stronie wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1592599001051704/.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: www.sant.ox.ac.uk
Miejsce: St. Antony’s College, Uniwersytet Oksfordzki
Data wydarzenia: od 2016-05-16 do 2016-06-14
Organizator:

Fundacja St. Antony's College Oxford - Noble Foundation

Adres:

Przyokopowa 33, 01-208 Warszawa, woj. mazowieckie

Tel.:

785 908 584

Www:

http://oxfordnoblefoundation.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • państwo, polityka
  • współpraca międzynarodowa
  • współpraca z uczelniami