Przejdź do treści głównej

Organizacji „kulturalnych” coraz mniej

archiwalne
Co dziesiąta stołeczna organizacja specjalizuje się w obszarze kultury i sztuki. Jeszcze 5 lat temu niemal dwa razy więcej stowarzyszeń i fundacji z Warszawy zajmowało się głównie tym zagadnieniem. Obserwujemy więc znaczące „skurczenie” się tej branży sektora.

Najpopularniejszymi obszarami aktywności warszawskich stowarzyszeń i fundacji są „edukacja i wychowanie”, „sport, turystyka, rekreacja, hobby” oraz „ochrona zdrowia”. Mniej organizacji zajmuje się „kulturą i sztuka”, „usługami socjalnymi i pomocą społeczną” i „rozwojem lokalnym”.

W przypadku organizacji z całej Polski te same branże zaliczymy do najpopularniejszych, choć ich kolejność w rankingu będzie inna – w skali całego kraju najwięcej jest organizacji sportowych, druga pod względem liczebności jest branża edukacyjna, a trzecia kulturalna.

Wykres 1. Najważniejsze pole działań organizacji warszawskich

10% stołecznych organizacji specjalizuje się w obszarze kultury i sztuki. Jeszcze 5 lat temu niemal dwa razy więcej (19%) stowarzyszeń i fundacji z Warszawy zajmowało się głównie tym zagadnieniem. Obserwujemy więc znaczące „skurczenie” się tej branży sektora. Tendencja ta jest widoczna także w odniesieniu do tzw. szerokiego zakresu działań organizacji, kiedy organizacje wskazują na wszystkie obszary, w których są aktywne. W 2010 roku 36% wszystkich warszawskich organizacji wskazało, że podejmuje jakieś działania z zakresu kultury i sztuki, podczas gdy obecnie takich organizacji jest 31%.

***

W artykule zaprezentowano wyniki badania „Kondycja warszawskiego sektora pozarządowego 2015”. Zrealizowano je na losowej próbie 534 organizacjach - 300 organizacji przebadano w ramach dedykowanych badań warszawskich organizacji pozarządowych, a 234 stowarzyszeń i fundacji z Warszawy zostały wylosowane do badania ogólnopolskiego „Kondycja sektora organizacji pozarządowych 2015”, którego wyniki zostały też zaprezentowane w artykule jako tło dla danych warszawskich.

Dedykowane badanie organizacji warszawskich sfinansowano ze środków urzędu m.st. Warszawy. Badania ogólnopolskie zostały zrealizowane w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), a także z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.


Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl.Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf.własna (fakty.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kultura
  • miasto
  • sztuka
  • z badań III sektora