Przejdź do treści głównej

Trzeci sektor jest kobietą? Sprawdź! [infografika]

archiwalne
Odsetek kobiet zasiadających w zarządach organizacji oraz współtworzących bazę członkowską stowarzyszeń w dużym stopniu zależy od branży, w jakiej działają NGO. Zobacz, w jakich branżach kobiet jest najmniej, a w jakich najwięcej!

W zarządach stowarzyszeń i fundacji proporcja kobiet i mężczyzn jest raczej równa. W przeciętnej organizacji kobiety stanowią 47% składu zarządu. Odsetek kobiet w zarządach jest natomiast zróżnicowany jeśli pod uwagę weźmiemy zarządy fundacji i stowarzyszeń różnych branż sektora pozarządowego.

Najbardziej sfeminizowane zarządy możemy spotkać wśród organizacji zajmujących się ochroną zdrowia (66% składu zarządu to kobiety), usługami socjalnymi i pomocą społeczną (65%) oraz edukacją i wychowaniem (61%). Z kolei najmniej kobiet jest w zarządach organizacji sportowych i hobbystycznych (29%).

Wyrównany odsetek kobiet i mężczyzn jest też wśród członków stowarzyszeń. W przeciętnym stowarzyszeniu kobiety stanowią bowiem 48% bazy członkowskiej.

Inaczej z kolei układa się proporcja płci, jeśli spojrzymy na stały, płatny personel organizacji (ma go 35% organizacji). Jego przeważającą część, bo 59%, stanowią kobiety. Najbardziej sfeminizowanymi branżami sektora pozarządowego są usługi socjalne i pomoc społeczna (przeciętnie 75% kobiet w zespole) oraz ochrona zdrowia (70%). Najbardziej „męskie” są natomiast organizacje działające w obszarze sportu, turystyki, rekreacji oraz hobby. W przeciętnej takiej organizacji kobiety stanowią 36% zespołu pracowników.

 

***

Materiał powstał na podstawie danych zebranych w badaniu „Kondycja sektora organizacji pozarządowych w Polsce 2015”, przeprowadzonym między kwietniem a wrześniem 2015 roku na ogólnopolskiej, losowej próbie 4 tysięcy stowarzyszeń i fundacji oraz na podstawie wyników badań przeprowadzonych na reprezentatywnej próbie 1003 Polaków powyżej 15 roku życia metodą CAPI (wywiad osobisty wspomagany komputerowo) w listopadzie 2014 roku przez Millward Brown na zlecenie Stowarzyszenia Klon/Jawor.

Badania zostały sfinansowane ze środków Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz środków Polsko–Amerykańskiej Fundacji Wolności.


Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl.

LOGO


„Pozarządowe Centrum Informacji, Wiedzy i Opinii ngo.pl.” Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Źródło: inf. własna (fakty.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 4 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kobiety
  • władze organizacji
  • z badań III sektora