Przejdź do treści głównej

Międzynarodowy konkurs na rzecz pomocy uchodźcom

autor(ka): Organizatorzy
2016-02-19, 16:36
archiwalne
© Getty Images/Matt Cardy
IKEA Foundation we współpracy z UNHCR (Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców) i platformą „What Design Can Do” ogłaszają międzynarodowy konkurs „Refugee Challenge”. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy oraz potrzeby uchodźców na całym świecie.

Według badań UNHCR ponad 60% z 19 milionów uchodźców na świecie zamieszkuje obszary miejskie. Wynika z tego wiele wyzwań związanych z ich integracją i zakwaterowaniem, przed którymi stoją rządy oraz organizacje społeczne. IKEA Foundation wraz z UNHCR i platformą „What Design Can Do” postanowiła wesprzeć starania o poprawę losu uchodźców na całym świecie, ogłaszając międzynarodowy konkurs pod hasłem „Refugee Challenge”.

Celem konkursu jest zaangażowanie twórców z każdego zakątka globu i wykorzystanie ich potencjału, aby trwale zmienić los uchodźców oraz wesprzeć ich integrację w często obcych dla nich przestrzeniach miejskich. To także szansa na nawiązanie współpracy z uchodźcami, zidentyfikowanie ich potrzeb i znalezienie najlepszych metod pomocy.

Oficjalne rozpoczęcie konkursu zostało ogłoszone 19 lutego br. w Zurichu, podczas konferencji Democratic Days Design organizowanej przez IKEA. Jednym z tematów wydarzenia jest dyskusja o tym, jak projektowanie może zmienić świat.

Konkurs składa się z 7 etapów i potrwa przez cały 2016 rok.

Do 1 maja można zgłaszać swoje pomysły, które następnie zostaną poddane ocenie. Następnie twórcy będą mieli czas na wprowadzenie ewentualnych poprawek do swoich projektów.

Kolejnym etapem będą nominacje, spośród których jury, 1 lipca br., wyłoni 5 finalistów. Otrzymają oni budżet w wysokości 10 000 euro oraz wsparcie ekspertów podczas tworzenia prototypów swoich pomysłów. W październiku pierwowzory zostaną przedstawione partnerom realizacyjnym. Wyniki konkursu będą ogłoszone w grudniu i zaprezentowane w formie wystawy.

Do konkursu może zgłosić się każdy, niezależnie od wieku czy wykonywanego zawodu. Pomysły mogą być różnorodne, od produktów i przestrzeni, aż po usługi czy technologie. Projekty mogą dotyczyć istniejących rozwiązań lub proponować nowatorskie idee. Ocenie będą poddawane m.in. kreatywność, unikalność, jakość wykonania, związek z tematem konkursu, a także korzyści, jakie wynikną z wprowadzenia projektu w życie.

Patronat medialny konkursu w Polsce objęło F5, a patronat merytoryczny School of Form w Poznaniu.

Więcej informacji o konkursie i zgłoszeniach można znaleźć na stronie http://www.whatdesigncando.com/challenge/

IKEA Foundation

IKEA Foundation to organizacja charytatywna działająca z ramienia INGKA Foundation, właściciela grupy IKEA. Jej głównym celem jest poprawa jakości i warunków życia dzieci oraz młodzieży z najbiedniejszych regionów świata, poprzez finansowanie długofalowych programów, mających za zadanie wprowadzenie trwałych zmian. Organizacja współpracuje z silnymi partnerami strategicznymi, stosując często innowacyjne podejście, dzięki któremu osiąga zamierzone cele na skalę światową.

„What Design Can Do”

What Design Can Do (WDCD) to platforma z siedzibą w Amsterdamie, promująca rolę wzornictwa jako narzędzia zmiany społecznej. Głównym celem jest podnoszenie świadomości wśród profesjonalistów i społeczeństwa, jak duży wpływ na zmiany społeczne mogą mieć działania projektantów. WDCD wzywa artystów do wzięcia odpowiedzialności za swoją pracę, która oddziałuje na społeczeństwo. Prezentuje najlepsze praktyki, inicjuje dyskusję na różne tematy i wspiera współpracę z wieloma dyscyplinami. Od momentu powstania w 2011 roku, platforma była gospodarzem 6 cieszących się ogromną popularnością międzynarodowych konferencji, poświęconych tematyce designu, organizowanych w Amsterdamie i Sao Paulo. Więcej informacji na stronie internetowej www.whatdesigncando.com

UNHCR i UNHCR Innovation

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców zostało założone 14 grudnia 1950 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Agencja jest upoważniona do prowadzenia i koordynowania międzynarodowych działań, mających na celu ochronę praw i rozwiazywanie problemów uchodźców na całym świecie. Instytucja stoi na straży przekonania, że każdy ma prawo do azylu i znalezienia bezpiecznego schronienia w innym państwie, przy jednoczesnej możliwości dobrowolnego powrotu do własnego kraju, adaptacji w nowym społeczeństwie bądź przesiedlenia do trzeciego kraju.

UNHCR Innovation jest wieloresortową jednostką ustanowioną przez UNHCR, mającą za zadanie współpracę z uchodźcami, uczelniami oraz prywatnym sektorem w celu właściwego rozwiązywania problemów, z którymi spotykają się emigranci i wysiedleni na całym świecie. UNHCR Innovation umożliwia pracownikom współpracę ze społecznościami uchodźców w celu poszukiwania najlepszych rozwiązań problemów, przed którymi stoją. Więcej informacji o UNHCR Innovation i jej działaniach na stronie internetowej: innovation.unhcr.org.


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść zaproszeń.

Źródło: inf. nadesłana
Data wydarzenia: od 2016-02-19 do 2016-05-01
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działalność międzynarodowa
  • pomoc humanitarna