Przejdź do treści głównej

Czy istnieje trzeci sektor?

autor(ka): Ignacy Dudkiewicz, opinie.ngo.pl
2016-01-27, 11:21
archiwalne
Ignacy Dudkiewicz, ngo.pl
NGO.pl: Taki temat debaty na portalu organizacji pozarządowych brzmi jak herezja albo przynajmniej licha prowokacja. Oczywiście, po części tą prowokacją jest. Ale jest to prowokacja mająca podstawy w danych. Czy niepokojących? O tym chcemy porozmawiać.

Z najnowszych badań Stowarzyszenia Klon/Jawor wynika, że 61% liderów organizacji w Polsce zgadza się ze stwierdzeniem, że „w Polsce trudno mówić o istnieniu sektora pozarządowego jako wspólnoty organizacji – istnieją wyłącznie poszczególne organizacje realizujące swoje cele”. Wielu z nich nie chciałoby jednak, by tak pozostało. 42% liderów stowarzyszeń i fundacji nie zgadza się bowiem z tezą, że nie ma sensu tworzyć wizji rozwoju całego sektora, a każda organizacja powinna dbać przede wszystkim własny rozwój. Wzrasta liczba kontaktów między organizacjami, ale rośnie też poczucie konkurencji i ilość konfliktów.

Jak to więc jest w rzeczywistości? Czy jesteśmy jedynie zbiorem organizacji, czy wspólnotą? Takie postawienie sprawy rodzi przecież kolejne pytania: jak powinniśmy współpracować, czy warto tworzyć wspólne strategie, w jaki sposób dialogować z władzą, czy więcej nas dzieli, czy łączy? Wreszcie: w jaki sposób możemy wpływać na poprawę sytuacji w Polsce, Europie i świecie? Każdy na własną rękę czy może razem i we współpracy?

W istocie są to więc pytania o tożsamość trzeciego sektora i jego pozycję wobec administracji, biznesu i społeczeństwa. To pytania o jego przyszłość i żywotność.

No, to nie wzdragając się przed prowokacją, spróbujmy – wspólnie i każdy z osobna – odpowiedzieć na to pytanie: istnieje ten trzeci sektor czy nie?

 

Czekamy na Wasze opinie! Przesyłajcie je (maks. 4500 znaków) wraz ze zdjęciem na adres:


Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGO? Jakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 5 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • federalizacja, sieciowanie
  • standardy, etyka
  • współpraca między organizacjami
  • z badań III sektora