Przejdź do treści głównej

Nowi w Radzie. Piotr Drygała [wywiad]

autor(ka): Magda Dobranowska-Wittels, wiadomosci.ngo.pl
2016-02-29, 03:26
archiwalne
Piotr Drygała
Współpraca administracji publicznej i organizacji pozarządowej głównie odbywa się na poziomie lokalnym i to tam kształtują się przede wszystkim relacje i prawdziwy duch współpracy. Ten fakt powinien przełożyć się na głos samorządowców w krajowej Radzie Działalności Pożytku Publicznego – uważa Piotr Drygała, kolejny prezentowany przez nas nowy członek krajowej Rady Działalności Pożytku Publicznego, zgłoszony przez Związek Miast Polskich.

Magda Dobranowska-Wittels: – Czym chce się Pan zajmować podczas prac w Radzie Działalności Pożytku Publicznego?

Piotr Drygała, Związek Miast Polskich, Dąbrowa Górnicza: – Mimo iż korzeniami wyrosłem z organizacji pozarządowych, moja pozycja w RDPP obecnie jest nieco odmienna – reprezentuję bowiem stronę samorządową. Śledząc poprzednie Rady i po pierwszych posiedzeniach tej obecnej widzę, że dialog w Radzie przebiega przede wszystkim na linii strona pozarządowa – strona rządowa. Pewnie wynika to z faktu jej centralnego charakteru i umocowania przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej. A przecież Rada doradza bardzo często w sprawach dotyczących relacji samorząd – organizacje pozarządowe.

Trzeba przyznać, że w ostatnich kilku latach m.in. za sprawą projektów takich jak "Model współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych" czy projektów poświęconych wypracowaniu standardów rad pożytku – współpraca między organizacjami pozarządowymi a związkami samorządowymi znacznie się rozwinęła. Powiedzmy szczerze, że współpraca administracji publicznej i organizacji pozarządowej głównie odbywa się na poziomie lokalnym i to tam kształtują się przede wszystkim relacje i prawdziwy duch współpracy. Ten fakt powinien przełożyć się na głos samorządowców w krajowej Radzie Działalności Pożytku Publicznego. Jest to szczególnie ważne, gdy Rada ma do zaopiniowania np. projekty ustaw czy rozporządzeń regulujących – a wręcz bardzo często w mojej opinii za szczegółowo narzucających – przepisy, dokumenty i rozwiązania proceduralne, które później realizuje właśnie samorząd.

Jestem orędownikiem partycypacyjnych metod zarządzania, będę więc popierał także przekształcenie RDPP w radę dialogu obywatelskiego. Uważam, że w tę stronę powinna zmierzać ewolucja Rady. A czy to się uda – zależy przede wszystkim od samych członków Rady. Na ile będą w stanie się zaangażować w te prace, poświęcić na to czas i oderwać od codziennych obowiązków. Wiemy, że z tym jest ciężko, szczególnie dla działaczy lokalnych.

Dużo zależy także od strony rządowej – czy będzie chciała słuchać naszych pomysłów i czy będzie do nich podchodzić ze zrozumieniem i wolą współpracy, czy tylko instrumentalnie?  Nie ukrywam, że zaskoczyło mnie powołanie Rządowego Pełnomocnika ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania.  Dotychczas za większość spraw dotyczących społeczeństwa obywatelskiego, ekonomii społecznej, współpracy międzysektorowej odpowiadał Dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego, który zresztą również jest nowy. Mamy wiec zupełnie nową sytuacje w pozarządowo-rządowo-samorządowych relacjach. Dobrze, że i Dyrektor Departamentu i Pełnomocnik są członkami Rady. Mogę to tylko ocenić jako dobry sygnał. Pytanie, jak Pełnomocnik będzie działał i jaką wizję tego jednak nowego stanowiska nam zaprezentuje. Na ile zapowiadane pomysły się urzeczywistnią?

 

Piotr Drygała – ur. w 1979 r., absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, kierownik Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej. Współzałożyciel stowarzyszenia Zielone Zagłębie. W latach 2009-2013 członek Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Obecnie od 2011 Przewodniczący Komisji Dialogu i Partnerstwa Związku Miast Polskich. Uhonorowany Nagrodą Obywatelską z okazji 25-lecia Samorządności. W 2014 r. odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za zasługi w działalności na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Polsce złotym krzyżem zasługi.

Przeczytaj także artykuł "Piotr Drygała. O zbawiennych skutkach złamania nogi" w serwisie ludziesektora.ngo.pl.


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 6 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • organizacje pozarządowe
  • państwo, polityka
  • partycypacja
  • pożytek publiczny
  • współpraca z administracją