Przejdź do treści głównej

Społeczna pocztówka: Procesja Wodna [foto]

autor(ka): Urszula Kosińska
2015-09-06, 08:12
użytkownik
archiwalne
22 sierpnia 2015 odbyła się pierwsza w historii naszej gminy Procesja Wodna. Wszystko zaczęło się przy moście w Nowodworcach, gdzie ks. Zdzisław Karabowicz odprawił koronkę w intencji powodzenia wyprawy.

Uczestnicy procesji mieli do dyspozycji 34 kajaki. Niektórzy płynęli własnymi sprzętami. Był chociażby ponton i motorówka. Na czele procesji płynęła tratwa, na której był umieszczony obraz Matki Bożej Miłosierdzia. To kopia wizerunku z Ostrej Bramy, która jest ważna historycznie dla mieszkańców Wasilkowa. Obraz był umieszczony pierwotnie przez ks. Wacława Rabczyńskiego, budowniczego nowego kościoła w Wasilkowie, w głównym ołtarzu świątyni.

Procesja miała cztery postoje. Na stacjach modlitewnych przygotowanych na lądzie przez okolicznych mieszkańców i grupy parafialne ksiądz cytował słowa Ewangelii odnoszące się do motywu wody.

Procesji towarzyszyły radosne śpiewy scholi "Śpiewaki Odnowy", której członkowie płynęli z księdzem tratwą. Śpiewali również ludzie zgromadzeni na lądzie i oczekujący na uczestników procesji. Końca nie było radosnym okrzykom: Witamy was, alleluja.

Pielgrzymka zakończyła się na cyplu, gdzie po modlitwie odbyło się ognisko. Wszyscy zostali ugoszczeni kiełbaską, którą upiekli nad ogniem oraz pysznym ciastem i innymi smakołykami przygotowanymi przez mieszkańców Nowodworc.

Najmłodsza uczestniczka Procesji Wodnej miała trzy lata, a najstarsza siedemdziesiąt cztery. Jednym z kajaków płynął też, wraz z żoną, Burmistrz Wasilkowa. Na wodzie było łącznie prawie sto osób i dwa razy tyle na lądzie.

Organizatorem imprezy było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej, Parafia NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie, Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie, Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie, Przedszkole Słoneczne w Wasilkowie, Stowarzyszenie Bajeczne Sochonie, Stowarzyszenie na rzecz wsi Nowodworce DOBRY START, Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie.

Procesja została zrealizowana w ramach projektu pt. „Bliżej siebie” – program aktywizacji i współpracy lokalnej na rzecz społeczności Ziemi Wasilkowskiej” w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, działanie pn. Lokalne Inicjatywy Społeczne.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: inf. nadesłana
Organizator:

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej im. ks. Wacława Rabczyńskiego

Adres:

Białostocka 7, 16-010 Wasilków, woj. podlaskie

Tel.:

85 718 54 00

Organizator:

Stowarzyszenie Bajeczne Sochonie

Adres:

Sochonie 40, 16-010 Sochonie, woj. podlaskie

Tel.:

503 329 803

Www:

http://pl-pl.facebook.com/bajecznesochonie 

Organizator:

Stowarzyszenie na rzecz Wsi Nowodworce Dobry Start

Adres:

3-go Maja 5, 16-010 Nowodworce, woj. podlaskie

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 5 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • religia