Przejdź do treści głównej

Po co nam wymiany młodzieży?

autor(ka): Barbara Zamożniewicz
2015-07-23, 10:08
użytkownik
archiwalne
W wymianie udział wzięło 40 osób z 6 krajów, projekt trwał dwa tygodnie.
Wakacje to czas wyjątkowo sprzyjający działaniom angażującym młodzież. Dla Fundacji FARMa ze Staszowa to okazja do zorganizowania międzynarodowej wymiany młodzieży z udziałem 40 młodych osób z 6 różnych krajów: Bośni i Hercegowiny, Serbii, Chorwacji, Czarnogóry, Niemiec i Polski. FARMa ściągnęła do Polski młodych, by poczuli, jaką mają w sobie siłę – samodzielnie młodzież zorganizowała liczne akcje społeczne dla polskiej społeczności lokalnej.

Były prace porządkowe wokół pałacu Kołłątajów w Wiśniowej, w którym obecnie znajduje się szkoła oraz przedszkole, był międzynarodowy festyn dla dzieci, przegląd bajek animowanych w plenerowym kinie w starym parku w Staszowie. Była też potańcówka pod gołym niebem, podczas której można było zatańczyć tradycyjne tańce z krajów bałkańskich, Niemiec i dołączyć do otwierającego imprezę poloneza.

Nie przypadkowo zostały dobrane kraje uczestniczące w spotkaniu – w latach dziewięćdziesiątych Bałkany pochłonięte były wojną domową, w wyniku czego doszło do rozpadu Jugosławii i powstania kilku niezależnych państw. Młodzież uczestnicząca w wymianie to pierwsze pokolenie urodzone po wojnie. Polska i Niemcy także wciąż leczą rany po II wojnie światowej.

Od 2009 r. Fundacja FARMa współpracuje z organizacjami partnerskimi z krajów bałkańskich i Niemiec. Dzięki temu rok rocznie młodzież ma możliwość spotkać się w różnych częściach Europy w międzynarodowym gronie. Idea jaka przyświeca partnerstwu to budowanie mostów między kulturami, między konkretnymi młodymi ludźmi, którzy spotykają się po to, by się zaprzyjaźnić. Organizatorzy wierzą, że ci młodzi na zawsze zostaną przyjaciółmi, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko konfliktów w przyszłości. Wymiana, jaką zorganizowała FARMa w dniach 6-20 lipca miała dać młodzieży okazję do zmiany sposobu postrzegania siebie i innych.

Zapytaliśmy 17-letnią Vaniję z Serbii, co dla niej znaczyło to doświadczenie: – Najważniejsze w tym projekcie było założenie, że wspólnie, w gronie młodych osób z sześciu różnych krajów, o różnym pochodzeniu, różnym stylu życia, różnej kulturze zrobimy coś ważnego dla lokalnej społeczności Staszowa i Wiśniowej. To zdecydowanie był czas, który zmienił moje spojrzenie na świat – okazało się, że wcale się nie różnimy, że jeśli mamy wspólny cel, nic nie jest niemożliwe.

Podobnie postrzega ostatnie dwa tygodnie polska uczestniczka – Magda z Krakowa, też 17-latka: – To była niesamowita przygoda, która bezpowrotnie zmieniła moje życie. Możliwość współpracy z młodzieżą z różnych krajów Europy pozwoliła mi na nawiązanie silnych więzi przyjaźni, które wiem, że nie zostaną przerwane. Wspólnie będziemy kreować naszą wspólną przyszłość.

Celem wymiany było nie tylko nawiązanie silnych więzi między uczestnikami, ale także pokazanie im, jak wielką mają moc sprawczą, jak mogą przez swoją aktywność zmieniać otaczającą rzeczywistość. Wspólnie zastanawialiśmy się także, jak wolontariat w młodym wieku przyczynia się do ich rozwoju i sytuacji na rynku pracy.

Międzynarodowe wymiany młodzieży wnoszą wiele nowego i świeżego w życie społeczności lokalnej. Bardzo mocno doświadczyliśmy tego w Wiśniowej, gdzie przyjazd młodzieży okazał się ważnym wydarzeniem dla wszystkich. Polskiej gościnności mogliśmy doświadczyć przede wszystkim w pobliskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie uczestnicy wymiany mieli zorganizowane poczęstunki. Nigdy nie zapomnimy jednak babeczek z flagami, akcji ratowniczej ostatniego dnia podczas burzy czy wizyty w szpitalu po północy. Możliwość poznania strażaków i ich rodzin z OSP Wiśniowa okazała się olbrzymią wartością, bez której nasz projekt byłby o wiele uboższy. Dziękujemy Wam z całego serca!

Olbrzymie podziękowania składamy także Pani Elżbiecie Ciuk, dyrektor Przedszkola i Szkoły Podstawowej im. H. Kołłątaja w Wiśniowej za zaufanie i gościnę oraz Urzędowi Miasta i Gminy w Staszowie za wsparcie.

Projekt międzynarodowej wymiany młodzieży pt. „Youth gives, everybody gains” jest współfinansowany ze środków programu ERASMUS+.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży
Miejsce: Staszów
Organizator:

Fundacja Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży

Adres:

Sielec 27, 28-200 Sielec, woj. świętokrzyskie

Tel.:

603 622 630

Www:

http://www.fundacjafarma.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • działalność międzynarodowa
  • edukacja
  • integracja europejska
  • młodzież
  • współpraca międzynarodowa
  • współpraca z uczelniami
  • wychowanie