Przejdź do treści głównej

Kto i kiedy wysyła sprawozdania w 2016 r. [infografika]

autor(ka): Renata Niecikowska, poradnik.ngo.pl
2016-03-10, 03:23
Terminy rocznych sprawozdań organizacji pozarzadowych w 2016 r., źródło: ngo.pl
Stowarzyszenia i fundacje zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) powinny co roku sporządzić sprawozdania (finansowe i merytoryczne) oraz złożyć je do różnych urzędów. Niestety, zdarza im się gubić w tych obowiązkach. A mają ich więcej niż niejeden przedsiębiorca.

Wszystkie organizacje pozarządowe muszą wysyłać co roku swoje sprawozdanie finansowe za poprzedni rok (np. w 2016 r. za 2015 r.) oraz deklarację CIT-8 do urzędu skarbowego. Powinny to zrobić niezależnie od tego, czym się zajmują i jak duże mają roczne budżety. Jeśli prowadzą działalność gospodarczą lub mają status organizacji pożytku publicznego, mają więcej obowiązków sprawozdawczych.

Więcej na ten temat, także o terminach sprawozdawania się z działalności w 2016 roku, na załączonej infografice. Warto się jej przyjrzeć oraz skorzystać ze szczegółowych wskazówek na ten temat w serwisie poradnik.ngo.pl.

Jeden z najbliższych terminów związanych ze sprawozdaniem finansowym to jego sporządzenie (do 31 marca), a później wysłanie w odpowiednim terminie do urzędu skarbowego. Pamiętaj o tym!

Organizacje pozarządowe zgłaszają czasem zastrzeżenia, że przepisy dotyczące składania rocznych sprawozdań są przesadne. Np. duża część z nich musi składać to samo sprawozdanie finansowe do kilku urzędów – pytanie po co, czy nie można tego robić w jednym miejscu?

Niestety, na razie przepisy są takie jakie są i należy ich przestrzegać. Niezastosowanie się do nich może grozić karami. Do sprawozdania może chcieć zajrzeć darczyńca, żeby sprawdzić, co robi organizacja, jak wykorzystuje pieniądze publiczne i na tej podstawie zdecydować, czy chce ją wesprzeć, np. darowizną, dotacją. Dlatego warto wywiązywać się z obowiązków sprawozdawczych – nie tylko z powodu przepisów, ale także dla sponsorów i darczynców. Warto też zamieścić sprawozdania (finansowe i merytoryczne) na stronie internetowej fundacji, stowarzyszenia.


Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.

poradnik.ngo.pl - informacje i porady. Odwiedź już dziś!

Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Data wydarzenia: do 2020-12-31
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 66 3

Skomentuj

KOMENTARZE

  • REWELACJA ~Łukasz 24.11.2017, 09:54 Bardzo przydatna strona ta i inne :) Super portal. Skarbnica wiedzy. ODPOWIEDZ
  • [+] Rozwiń komentarz sprawozdanie ~Kwaśniewski 18.05.2017, 02:06 Wreszcie zrobiony przejrzyście terminarz. Super bardzo przydatne ODPOWIEDZ
  • Użyteczne. ~Marta Kowalska 10.03.2016, 09:33 Wielkie dzięki! Czytelna i prosta informacja. ODPOWIEDZ
  • [+] Rozwiń komentarz Trwa walka o zwolnienie stowarzyszeń z pełniej księgowości ~15-ty 16.03.2015, 03:31 W związku z tym, że w najbliższym czasie Rada Ministrów będzie rozpatrywała projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów, zwróciliśmy się do Pani Premier Ewy Kopacz z apelem o zlikwidowanie obowiązku prowadzenia pełnej księgowości wszystkich stowarzyszeń non-profit, a nie tylko ich części jak proponuje ministerstwo. W piśmie naszym prosimy też Panią Premier o spotkanie się z przedstawicielami stowarzyszeń popierających naszą prośbę. Więcej na stronie: http://ratownictwo.org/prawa-obywatelskie/publikacje-stowarzyszenia/57-2014pet ycja-senat ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • księgowość
  • obowiązki
  • organizacje pozarządowe
  • prawo